Koostis ja struktuur
Koostis
![]() |
Finnfoami peamine tooraine on läbipaistev polüstüreen. |
Finnfoam on poorne plast, mille peamine tooraine on polüstüreen. Polüstüreen ei ole tervisele ohtlik aine. Polüstüreeni kasutatakse väga palju toiduainete pakendite materjalina. Polüstüreen on termoplast, mida võib uuesti sulatada ja toorainena kasutada.
Finnfoami poorse plasti teine oluline tooraine on süsinikdioksiid, mida saadakse muu tööstuse heitmetest, see ei saasta keskkonda. Süsinikdioksiid eraldub plaatidest ja asendub õhuga mõne nädala jooksul. Polüstüreeni ja süsinikdioksiidi osakaal toorainest on umbes 96―98 %. Finnfoam sisaldab erinevaid lisaaineid nagu värvid, protsessi stabilisaatorid, pooride struktuuri modifitseerijad jne.
Finnfoami tootmisel ei kasutata CFC, HCFC ega HFC gaase ning tervisele kahjulikke broomiühendeid sisaldavaid tuletõkkeid. Finnfoamist ei lendu ega eraldu tervisele kahjulikke gaase, osakesi ega kiude. Finnfoami siseõhu saasteklass on M1.
Struktuur
PS Lattia 100 (styroksi 18 kg/m3) |
FINNFOAM (F-300 32 kg/m3) |
![]() |
Finnfoam on pressitud polüstüreen ehk rahvusvahelise lühendiga XPS soojustusmaterjal. Finnfoami suurepärased omadused põhinevad pooride struktuuril. Finnfoami pooride struktuur on täiesti ühtne ja suletud.
See erineb oluliselt EPS ehk stüroksi pooride struktuurist.
Finnfoami täiesti ühtne pooride struktuur saavutatakse nii, et sulatatud polüstüreenisse lahustatakse suure rõhu all süsnikdioksiidi. Süsinikdioksiid gaasistatakse, kui see väljub düüsi kaudu ja puutub kokku tavalise õhurõhuga.
![]() |
Finnfoamin pinnassa on yhtenäinen tiivis nahkapinta. (Solun halkaisija alle 0,1 mm) |
Pooride struktuuri modifitseerivate ainete ja masina seadistuste abil antakse pooridele soovitud suurus ja kuju. Eriti tugevate üle 70 000 kg/m2 taluvate plaatide poorid on veidi vertikaalsed. Poore valmistatakse üle 23 miljardi sekundis.
Plaadi pinnale moodustub valmistamise ajal ühtlane nn. nahk, mis on poorse asemel ühtne polüstüreenikiht. Selline ühtne nahk on vett hülgav. Plaadi mõlemal poolel olevad nahad ja keskel olev pooride struktuur muudavad plaadi struktuuri kihiliseks, mis lisab plaadile jäikust.