- Etusivu
- Kasutusvõimalused
- Külmatõke
Tugev ja veekindel külmatõke
Ehitise külmatõke
Külmatõke on üks ehitamise põhialustest. Külmatõke peab toimima hästi vähemalt 50 aastat. Lisaks on külmatõkke uuendamine kallis ja tülikas. Külmatõkke olulisim omadus on vastupidavus! Külmatõkkeks kasutatava toote kohta tuleb alati teatada sulamis- ja külmumiskindlus. Test kajastab hästi tingimusi, milles külmatõke pinnases on ning arvestab ohutustegureid.
Passiiv- ja nullenergiamajades on aluspõranda soojuskadu nii väike, et külmatõkete paksust tuleb sirgetel seina osadel kasvatada 50% ja nurkades isegi 100%. Teine variant on külmatõkke jaotamine laiemale alale ja näiteks 3 plaadi paigaldamine kõrvuti, millega saavutatakse külmatõkke laius 1,8 meetrit.
Ühtne ja suletud pooride struktuur
Finnfoam on vastupidav ka rasketes oludes nagu veeuputused või kuivendussüsteemide töövõime nõrgenemine, Finnfoami täiesti ühtne ja suletud pooride struktuur kaitseb puujuurte ja vee ning sellega koos liikuva pinnasematerjali eest. Finnfoami külmatõke ei vaja toimimiseks kaitsekilesid ega kuivendussüsteeme. Drenaaž on siiski väga oluline osa muude hoone komponentide funktsiooni ja vastupidavuse jaoks ning seda ei tohi täielikult ära jätta.
Finnfoami külmatõkke juhend
Toimiv ja vastupidav külmatõke on hooldusvaba ja see peab toimima kogu hoone kasutusaja. Külmatõkkele tuleb seetõttu juba projekteerimise ajal esitada piisavad nõuded.
Külmumise eest kaitsmisel on külmatõke tõhusaim ja kindlaim viis kahjustuste tekkimise vältimiseks.
Finnfoam Oy on koostanud juhendi, millesse on valdkonna spetsialistide jaoks koondatud Finnfoam soojustusmaterjaliga (XPS) külmatõkke tegemise peamised põhimõtted. Need toetuvad RIL ja VTT juhenditele.
Juhend koosneb seitsmest osast:
1. Üldist (Külmatõketele esitatavad nõuded)
2. Sooja hoone külmatõkke mõõdud
3. Külmade tarindite külmatõke
4. Õuede külmatõke
5. Vee- ja kanalisatsioonitorude külmatõke
6. Tänavate külmatõke
7. Teede külmatõke
Alloleva vormi täitmisel saad e-posti aadressile lingi, millelt võid alla laadida Finnfoami külmatõkke juhendi!
Tegelikku soojusjuhtivust mõõdetakse lambda U-väärtusena
Soojustusmaterjalide ja külmatõkete soojusjuhtivuse teatatud λDeclared näitab toote optimaalset soojusjuhtivust kuivana. Soojustuse/külmatõkke projekteerimisel ja mõõtmisel tuleb siiski kasutada toodete tegelikku soojusjuhtivust ehk lambda U (λU), milles on arvestatud näiteks niiskuse negatiivne mõju soojustusmaterjali soojustusvõimele. Maa sees kasutatavate soojustuste λU arvutamiseks on vaja teada kasutatava toote veeimavust uputamisel ja difusiooni ajal ning sulamis- ja külmumiskindluse testi järel.
Oleme arvutanud Finnfoam ja FF-EPS soojustusmaterjalide lambda-U väärtused, kui objekt asub maa sees nagu plaatvundament, sokli sise-/väliskülje vertikaalne soojustus või külmatõke. Lisaks on võrdluseks muude nendel objektidel kasutatavate EPS soojustusmaterjalide tegelikud lambda U väärtused.

Tabeli lambda U väärtused on arvutatud järgmisel skeemil vastavalt EN 10456 standardile ja viimistletavale RIL 225 juhendile:
λU = λD x FT x FM x Fa
λD = Lambda Deklareeritud, FT = Temperatuuri näitaja, FM = Niiskuse näitaja, Fa = Vananemise näitaja
Finnfoam on veekindel
Külmatõke peab alati püsima kuivana. Vettinud külmatõke ei toimi soojustusena, külmudes võib see puruneda ning seetõttu peab alati olema tehtud sulamis- ja külmumiskindluse test.
Finnfoami täiesti ühtne ja suletud pooride struktuur ei vetti isegi kaua aega täielikult vee all olles ja vahepeal külmudes. Lisatud on pikaajalise uputuskatse tulemused.
Finnfoam püsib vajumata
Horisontaalselt paigaldatud külmatõkkele langeb sageli lisaks selle peal olevale pinnasele ka muid koormusi. Need on tavaliselt punktkoormused nagu sõidukite liiklus, haljastuskivid jne. Soojustuse peale paigutatud üle 30 cm pinnasekihiga võib jagada nende punktkoormuste mõju suuremale alale. Teisalt saavutatakse külmatõkke parim efekt just siis, kui see paigaldatakse võimalikult maapinna lähedale.
Tänu Finnfoami suurele survetugevusele võib soojustuse paigaldada ka vundamendi alla. Finnfoam talub ka raskete töömasinate koormust. Oluline on valida igasse kohta õige survetugevusega toode. Näiteks F-300 on õige toode normaalse liiklusega õuealale, kuid veokiterminali õuealale on õige toode F-400.
Finnfoam võitis aastal 2011 TM Rakennusmaailma külmatõkketesti. Loe testi tulemuste kohta siit!
Sokli soojustus
Finnfoami soojustusplaadid taluvad hästi valu ajal tekkivaid koormusi poolitatud sokli rajamisel. Tugev Finnfoam toimib sokli soojustusena ja samas ka valuvormina, mis muudab töö efektiivseks. Sileda pinnaga Finnfoami võib valu järel tervena eemaldada, sest see ei jää betooni külge. Kui soovitakse, et soojustus jääks valandi külge, tuleb Finnfoami pinda veidi karestada või teha sooned.
Finnfoam soojustuse võib paigaldada sokli pinnale hiljem ka mördiga. Finnfoam plaadid võib katta kergkrohviga, mida tehakse krohvi tootja juhiste alusel.
Üleminek tasandab külmakerked

Soojustuse all olev pinnas loovutab külmudes soojust. See lisasoojus on proportsionaalne alaga A. Mida suurem on ala A, seda rohkem moodustub soojustuse alla lisasoojust. Külmatõkke mõju on suurim, kui soojustus paigaldatakse võimalikult maapinna lähedale. Ülemineku abil tasandatakse külmakerkeid, kuid samas lisatakse külmumise ajal tekkivat lisasoojust.