- Etusivu
- Finnfoam kontsern
- Keskkond
Finnfoam Oy arendustöö võtmesõnadeks on energiatõhusus ja keskkonnasõbralikkus
Arendus keskkonna heaks
Finnfoam Oy pöörab tähelepanu energiatõhususele juba tootmisrajatiste projekteerimise ajal.
Finnfoam Oy on muuhulgas ise loonud jahutus-/küttesüsteemi, tänu millele tootmisseadmete soojuskadu salvestatakse efektiivselt ja suunatakse sinna, kus on soojust vaja. Soojust suunatakse ka lattu, kuhu veoautod koorma pealelaadimiseks sisse sõidavad. Sisevalgustust juhitakse hämara- ja liikumisandurite abil, kuid päeval tuleb valgus suurtest katuseakendest. Viimastel aastatel on tootmisrajatiste kasutegurit õnnestunud järjest parandada ja selle parandamine on jätkuvalt plaanis. Finnfoam Oy-l on sertifitseeritud ja auditeeritud ISO 14001 keskkonnajuhtimissüsteem.

Mõeldes loodusele
Viimastel aastatel on Finnfoam Oy olulisel määral investeerinud taastuvenergia kasutusse tootmises. Heaks näiteks on päikesejaama ehitamine uusima laohoone katusele aastal 2017.
FF-EPS tootmiseks vajaliku veeauru tootmisel kasutab Finnfoam Oy taastuvat toorainet ehk puupelleteid, mis vähendab oluliselt süsiniku jalajälge. Lisaks on Finnfoami tootmises kasutatav süsinikdioksiid teiste tehaste jäätmed, mille kasutamine ei koorma loodust.
Finnfoam Oy üritab lisaks kogu oma tootmisprotsessis minimeerida kadude teket. Finnfoam soojustusmaterjali tootmisprotsessis ei teki jäätmeid. Tehases on taaskasutusliin, millel töödeldakse plaatide freesimisel tekkinud puru ja suunatakse see taaskasutusse.
Finnfoam Oy sorteerib jäätmeid ja saadab ringlusse. Põlevad jäätmed saadetakse jäätmepõletustehasesse, vanametall metallikogumispunkti jne. Finnfoami soojustusmaterjalid pakitakse võimalikult vähe keskkonda koormavasse pakendisse. Ehitusobjektidele toimetatavad suuremad kogused on võimalik pakkida lihtsalt kaubaalustele.
Arendustöö ajalugu
Finnfoam Oy-l õnnestus aastal 1988 esimesena maailmas asendada XPSplaadi tootmisel CFC ühendid HCFC ühenditega. HCFC kütuse kahjulike ainete sisaldus on vaid 5 % CFC ühendite kahjulike ainete sisaldusest.
1991 alustati arendustööd HCFC kütuse asendamiseks endisest keskkonnasõbralikuma kütusega. Aastal 1998 toimus arendustöös läbimurre, kui ilmavalgust nägid esimesed süsinikdioksiidi abil valmistatud Finnfoam soojustusplaadid. Järgmisel aastal viidi kõik tootmisliinid uuele kütusele üle. Finnfoam Oy oli maailma esimene XPS soojustusmaterjali tootja, kes loobus täielikult HCFC ühendite kasutamisest. Täiesti HCFC vaba XPS soojustusmaterjali tootmine on toimunud juba aastast 2002 alates.
Aastal 2011 omistati Finnfoam Oy-le Valonian Ympäristöteko autasu pikaajalise ja tulemusliku töö eest energiatõhususe parandamisel. Järgneb Valonia teadaanne:
”Ympäristöteko 2011 autasu võitsid Hak Metal Oy ja Finnfoam Oy
Soojuskao energia kasutusse
Finnfoam Oy toodab polüstüreenist soojustusplaate. Aastal 1982 asutatud ettevõttes töötab umbes 60 inimest. Energiatõhusus toodetud ühiku kohta on oluliselt paranenud tootmistehnoloogia arenemise ja energiatarbe vähenemise tottu. Ettevõtte valmistab nüüd sama energiahulgaga 56 protsenti enam tooteid kui aastal 2001. Aastatel 2001-2010 saavutatud energiasääst kokku oli umbes 14.100 megavatt-tundi. Megavatt on tuhat kilovatti.
Aastal 2002 kolis Finnfoam Oy uutesse ruumidesse, mille projekteerimisel oli keskseks eesmärgiks energiatõhusus. Tänu ettevõtte enda loodud jahutussüsteemile on soojuskadu tõhusalt salvestatud ja võetud kasutusele kogu kinnistu, bürooruumide ja laadimishalli kütmiseks. Soojuskao salvestamisega vähendab ettevõte oluliselt õli tarbimist. Sel aastal hakati soojuskadu kasutama ka naabruses asuva suure tootmishalli kütteks.
Viimase aasta jooksul paranes Finnfoami energiatõhusus oluliselt, kui tootmishalli 400-vatised tööstuslikud valgustid asendati 100-vatiste led-valgustitega. Samas paranes valguse intensiivsus ja kvaliteet. Valgustite vahetus säästab aastas umbes 250 000 kilovatt-tundi elektrit, mis vastab umbes 13 eramaja aastasele energiatarbimisele.
Säästmine on toimunud ka soojustusplaatide tootmisprotsessi ja masinate arendamise kaudu. Lisaks on masinaid muudetud nii, et nende jahutuseks ei vajata enam nii palju ja nii külma vett kui varem. Säästu annab ka materjalitõhususe parandamine, millega on suudetud vähendada Finnfoam soojustusplaadi kaalu. Finnfoam Oy tooted aitavad klientidelgi säästa energiat.”
Keskkonnadeklaratsioonid (EPD)
Finnfoami toodete kohta on koostatud Soome Ehitusteabe Fondi RTS EPD keskkonnadeklaratsioonid. EPD (Environmental Product Declaration) on vabatahtlik ja standardiseeritud viis usaldusväärse asjakohase, kontrollitud ja võrreldava teabe esitamiseks ehitusmaterjalide keskkonnamõju kohta.
Ehitusprojektide puhul arvestatakse keskkonnamõjudega üha enam olelusringipõhise mõtlemise kaudu. Ehitusmaterjalide valikul on tooraine hankimise hetkest oluline kriteerium toodete valmistamise ja kasutamise ning kasutamisjärgne keskkonnamõju. Soome Ehitusteabe Fondi RTS EPD keskkonnadeklaratsioonid võimaldavad projekteerijatel, ehitajatel ja ehitusettevõtjatel paremini mõista ehitusmaterjalidega seotud keskkonnaprobleeme.
Finnfoam (XPS), RTS EPD keskkonnadeklaratsioon (pdf)
FF-EPS, RTS EPD keskkonnadeklaratsioon (pdf)
FF-PIR, RTS EPD keskkonnadeklaratsioon (pdf)
Tulppa, RTS EPD keskkonnadeklaratsioon (pdf)
Finnfoam kasutab sertifitseeritud ISO 9001 kvaliteedisüsteemi ja ISO 14001 keskkonnasüsteemi
Finnfoam on kvaliteedi ja keskkonna alal olnud oma valdkonna eesmineja. Meie tegevuse taseme
tõenduseks klientidele ja koostööpartneritele on nimetatud valdkondades sertifitseeritud ja auditeeritud ISO 9001 kvaliteedikontrollisüsteem ja ISO 14001 keskkonnasüsteem.
Finnfoam Oy panustab tõsiselt keskkonnasõbralikkusesse kogu oma tootmises, mille heaks tunnistuseks on muuhulgas aastal 2012 saadud autasu Valonian Ympäristöteko.
Finnfoam oli omal ajal maailmas esimene, kes loobus täielikult väärisgaaside kasutamisest XPS soojustusmaterjalide tootmisel. Finnfoam XPS soojustusmaterjalide tootmine on olnud täiesti HFC vaba juba aastast 2002 ja seda ka paksude plaatide puhul. Valdkonnas on ikka veel mitmeid tootjaid, kes kasutavad tootmises kliimavaenulikke HFC gaase. Finnfoami tootmisel ei teki jäätmeid, kõik tootmisel tekkinud kaod suunatakse uuesti tootmisesse.
Finnfoami toodetel on alates aastast 2004 olnud kasutusel CE-märgis ja tehases on kvaliteedikontrolli teostatud ühtlustatud EL tootestandardite alusel ning kaasatud on sõltumatud kvaliteedikontrolliasutused. ISO 9001 ja ISO 14001 kasutusele võtmine ei ole toonud muutusi tootmisviisidesse, vaid on olnud peamiselt välja kujunenud tegevusmudelite lihvimine.
Finnfoami soojustusmaterjalide saasteklass on M1
Finnfoam soojustusmaterjalidel on Rakennustietosäätiö RTS poolt määratud parim ehitusmaterjali saasteklass M1.